Quantcast
Channel: recept u slikama • Reci Peci
Viewing all 504 articles
Browse latest View live

Micin kolač sa orasima, grožđicama i čokoladom

$
0
0

Micin kolačMicin kolač sa orasima i grožđicama bio je jedan od prvih kolača koji sam samostalno ispekla još jedne davne ’90 i neke godine. Iako se u to vrijeme odrastanja nisam previše zadržavala u kuhinji i kuhanje mi nije bilo ni na kraj pameti, sa kolačima i slatkim sam voljela eksperimentirati. Kremasti kolači su mi bili omiljeni. Mama je tada imala svoju omiljenu kuharicu Moji najbolji kolači Gospodarskog lista i u njoj mnoštvo svakakvih recepata. Isprobala sam ih tada dosta. Neki su uspjeli, neki baš i ne. No, Micin kolač, recept baš iz te knjižice, presmiješnog imena ali zanimljivih sastojaka uspio je savršeno. I danas se sjećam kako sam bila ponosna što sam uspjela napraviti nešto tako fino.

Pospremajući nedavno policu s knjigama pronađoh i tu malu kuharicu i odlučih obnoviti sjećanja. Što u praksi, što na nepcu zadovoljstvo je i ovaj put bilo potpuno. Micin kolač nije podbacio, dapače 😉 Predivan je to spoj pahuljastog biskvita od bjelanjaka i oraha te bogate dvobojne kreme sa grožđicama i čokoladom. U kolač inače ide i ekstrakt kruške. I sama sam bila malo skeptična prema tom sastojku, ali iznenaditi ćete se koliko baš ta aroma kolač podigne na jednu sasvim novu razinu.

Originalni recept sam doduše danas malo izmijenila. Orahe nisam sjeckala, već sam ih jednostavno samljela malo krupnije. Tako je jednostavnije i brže. Umjesto šećera u prahu, koristila sam obični kristal šećer, a umjesto margarina koristila sam maslac. Kruna svega je slatko vrhnje na vrhu svake slatke kocke. Ako ste ljubitelji kremastih kolača, oraha i čokolade, onda je Micin kolač nešto što svakako morate probati!

Micin kolač

Micin kolačPOTREBNO:

Za biskvit:

  • 8 bjelanjaka
  • 200 g šećera
  • 250 g oraha
  • 2 žlice brašna
  • 1/2 praška za pecivo

Za kremu:

  • 8 žumanjaka
  • 150 g šećera
  • 3 vanilin šećera
  • 500 ml mlijeka
  • 4 žlice brašna
  • 200 g maslaca
  • 100 g grožđica
  • 100 g čokolade za kuhanje
  • ekstrakt kruške

I još: 500 ml slatkog vrhnja

PRIPREMA:

  1. Za biskvit miksati bjelanjke dok ne postanu potpuno čvrsti snijeg. Tada postepeno dodavati šećer, brašno i prašak za pecivo. Na kraju umiješati i krupnije mljevene orahe. Smjesu razmazati preko velikog lima iz pećnice koji ste prethodno obložili papirom za pečenje. Peći u pećnici prethodno zagrijanoj na 170ºC 30 minuta. Biskvit prohladiti, iskrenuti iz lima, maknuti papir za pečenje pa ga podijeliti na dva ista dijela kako biste dobili dvije kore. Ako ovakav biskvit pečete u malom limu, pa ga krenete prerezivati nožem na dva dijela, teško ćete to napraviti zato što se ovakve kore od bjelanjaka i oraha ne dignu jako i mrvljive su 😉 Zato svakako svajetujem pečenje u velikom limu u kojem ćete odmah dobiti kore potrebne debljine.
  2. Za kremu miksati žumanjke sa šećerom i vanilin šećerom. Dodati brašno i 100 ml mlijeka. Ostatak mlijeka zakuhati. Ukuhati pripremljenu smjesu od žumanjaka i brašna u vruće mlijeko. Kuhati uz miješanje par minuta dok se krema lijepo ne zgusne. U ohlađenu kremu umiksati prethodno izrađeni maslac. Tako dobivenu kremu podijeliti na dva jednaka dijela. U jedan dio umiješati sitno sjeckane grožđice i malo ekstrakta kruške, a u drugi otopljenu čokoladu.
  3. Kolač slagati tako da se prvo na podlogu stavi jedna kora, premaže se žutom kremom, potom ide druga kora, preko nje smeđa krema i završite slatkim vrhnjem. Dobro ohladiti i rezati na kocke. Dobar tek!

Recept u slikama:

Pripremiti biskvitnu smjesuPremazati je preko papira u velikom limu za pečenjuIspeći biskvitPrepoloviti ga na dva dijelaPripremiti i kremeSlagati prvo koru...Premazati žutu kremu preko koreStaviti drugu koru pa preko nje smeđu kremuPreko svega slatko vrhnje i ohladitiOhlađeni Micin kolač rezati na kocke i poslužiti.

The post Micin kolač sa orasima, grožđicama i čokoladom appeared first on Reci Peci.


Samosa od tortilja sa piletinom za čisto uživanje

$
0
0

Samosa od tortilja sa piletinomKako nam se uživanje u hrani ne bi pretvorilo u laganu dosadu, odlučila sam svima osvježiti dan i za ručak napraviti baš ovo jelo neobičnog naziva – Samosa od tortilja sa piletinom. Samosa (iz perz. سنبوساگ; sanbosag ) je ustvari jelo/predjelo, a danas i sve više popularni street food tipičan za Indiju, ali i većinu Azijskih zemalja te dio Afrike. Originalna samosa trebala bi se raditi od tankih kora za savijače u koje se u obliku trokuta smjesti nadjev najčešće od povrća. Takve samose podsjećaju okusom na ništa manje popularne proljetne rolice (spring rolls). No, ja sam svoje samose odlučila napraviti od tijesta za tortilje, a budući da su kod nas doma svi ludi za tortiljama ne moram puno objašnjavati koliko su bili oduševljeni ovom idejom.

Samosa od tortilja sa piletinom radi se tako da se od tortilja palačinki rade trokuti koji se kao prazni džepovi napune prefinim nadjevom od piletine. Vrsta nadjeva kojom ćete puniti svoje samose ovisi naravno samo o vama i slobodno dajte mašti na volju. Ja sam za ovu priliku pileća prsa kratko pržila i potom sitno nasjeckala u kombinaciji sa prženom pancetom i lukom. Začini za tortilje ili tacose su odlični u ovoj kombinaciji i daju jelu baš posebnu notu. Samose se nakon punjenja prže u ulju. Pržiti ih možete na razne načine i ja sam isprobala sve. Klasično paniranje, paniranje u brašnu i jajima te prženje u ulju bez paniranja. Klasično paniranje u brašno, jaja i mrvice dalo je najboljii rezultat i te su nam samose bile najbolje.

Samosa od tortilja sa piletinom odlično paše sa umacima i to malo ljućim. Ako imate volje i vremena zmućkajte na brzinu kakvu ljutu šalšu, poigrajte se možda domaćom majonezom ili umakom od avokada. U slučaju da vam se žuri, nabavite kakav gotovi umak u koji ćete umakati svoje samose. Samosa vam može biti super ručak kao što je npr. bio nama, no isto su tako odlične kao finger food jelo na kakvom druženju ili zabavi. I da, jesam li spomenula da je ovo jedno od najboljih jela koja sam napravila u zadnje vrijeme?! 😀

Samosa od tortilja sa piletinomSamosa od tortilja sa piletinom

 

POTREBNO:

  • 8 palačinki za tortilje
  • 2 pileća filea
  • 100 g pancete
  • 1 veći luk
  • začini: tacos, nachos, sol, papar, vegeta…
  • 1 žlica kiselog vrhnja
  • 100 g ribane mozzarele
  • 1 žlica vlasca

Za ljepljenje tortilja:

  • 3 žlice brašna + malo vode

Za paniranje:

  • 4 jaja
  • 100 g brašna
  • oko 200 g krušnih mrvica

PRIPREMA:

  1. Za nadjev izrežite file na deblje odreske, posolite i začinite te pržite na ulju s obje strane dok lijepo ne porumeni. Izvadite pečene odreske pa na istom ulju pržite luk izrezan na trakice. U drugoj tavi hrskavo ispržite tanko rezanu pancetu.
  2. Pomiješajte meso, luk, pancetu, vrhnje, mozzarelu i začine u kompaktnu smjesu.
  3. Svaku tortilja palačinku prerežite na dva dijela. Presavijte u oblik trokuta, s tim da unutrašnju stranu prije toga premažete ‘ljepilom’ od brašna i vode kako bi se spojilo. Sa gornje otvorene strane trokuta stavite nadjev, premažite rub ‘ljepilom’ od brašna i vode pa dobro pritisnite prstima kako bi se trokut zatvorio.
  4. Nadjevene trokute umačite prvo u jaje, zatim brašno, opet jaje pa zatim u krušne mrvice. Nakon toga pržite u dubokom ulju s jedne i sa druge strane dok ne dobiju zlatno smeđu boju.
  5. Poslužite uz umak po želji. Dobar tek!

Recept u slikama:

Ispržiti mezo za nadjevMeso sitno narezatiIspržiti pancetu i lukPa uz dodatak začina napraviti nadjevTortilje prerezati prvo na dva dijelaPremazati jedan dio ljepilom od brašna i vodePrebaciti drugi dio prema unutra......pa preklopiti namazim dijelom i spojitiPuniti nadjevomRub trokuta premazati opet 'ljepilom' i spojitiSamosa je spremna za pečenjePripremiti jaja, brašno i krušne mrvice za paniranjePanirati samoseIspržiti samosePoslužiti samoseSamosa od tortilja sa piletinom

The post Samosa od tortilja sa piletinom za čisto uživanje appeared first on Reci Peci.

Krem juha od cikle i krumpira

$
0
0

Krem juha od cikle i krumpiraAko se smatrate ljubiteljem juhica, ili ako jednostavno ne možete zamisliti ručak bez dobre, krepke juhe, tada će vas oduševiti i krem juha od cikle i krumpira. Iako mnogi ljudi ciklu mogu zamisliti jedino kao zimnicu, trebali bi razmisliti o tome da tu super namirnicu počnu koristiti i na druge načine. Dok se nisam razboljela i sama sam ciklu zaobilazila u velikom luku. Ne namjerno, bila je to čista nezainteresiranost i okupiranost nekim drugim namirnicama. No, smišljajući načine da si krvnu sliku što više poboljšam uslijed kemoterapija, cikla se pokazala kao doista top namirnica. Doduše, najviše sam je u tim danima konzumirala sirovu u kombinaciji sa limunom, no uvela sam je i u neka druga jela.

Krema juha od cikle i krumpira fine je i nježne teksture kao i sve krem juhice. Slatkastog je okusa koji se lijepo može podići kiselim vrhnjem i tada baš fino dobije na svježini. Cikla je inače super namirnica za koju nutricionisti kažu da je puna antikancerogenih tvari i karotenoida. Obiluje folnom kiselinom i puna je antioksidansa koji štite organizam. Naravno da ćete sve te dobrobiti iz nje najviše izvući kada je u sirovom obliku, no iako se termičkom obradom gube neki vrijedni sastojci, ne izgube se baš svi 😉 A dostupna je gotovo uvijek. Naročito u zimskom dijelu godine.

Krem juha od cikle i krumpira jednostavna je za pripremu kao i sve moje krem juhice koje sam do sada radila. Povrće je potrebno skuhati, a potom usitniti štapnim mikserom ili blenderu i većina posla je s tim napravljena. Osvježite si dakle dan i ručak ovom finom i krepkom juhicom i osjećajte se zdravo!

Krem juha od cikle i krumpiraKrem juha od cikle i krumpira

POTREBNO:

  • 2 manje cikle
  • 1 luk
  • 1 krumpir
  • 1,5 l vode ili temeljca
  •  sol, papar
  • 2 žlice kiselog vrhnja
  • 1 žlica oštrog brašna

PRIPREMA:

  1. Ciklu ogulite i narežite što sitnije ili naribajte. Ako komadi budu veliki, dugo će joj trebati da se skuha 😉
  2. Na malo ulja pržite sitno sjeckani luk. Dodajte mu nakon par minuta brašno, promiješajte pa zalijte vodom. Promiješajte pa dodajte usitnjenu ciklu i krumpir. Začinite po želji, solju i paprom pa kuhajte na laganoj vatri dok povrće ne omekša. Za krem juhe je tipično da se kada zavriju od gore stvori pjenica, pa pazite da vam ne iskipi 😉
  3. Kada povrće omekša usitnite sve skupa štapnim mikserom. Dodajte i kiselo vrhnje, kušajte i eventualno popravite okus. Ako primjetite da je juha pregusta, dodajte još malo vode i kratko prokuhajte.
  4. Krem juha od cikle i krumpira može se poslužiti odmah, sa krutonima od kruha ili pak bez njih. U svakom slučaju dobar tek želim!

Recept u slikama:

CiklaKrem juha od cikle i krumpira

The post Krem juha od cikle i krumpira appeared first on Reci Peci.

Preokrenuti kolač od ananasa sa sirom

$
0
0

Preokrenuti kolač od ananasa sa siromIma dana kada mi se ništa neda i kada pomislim da ću doista cijeli dan provesti u krevetu ne radeći ništa. Bila to bolest koja te potpuno iscrpi, bio to umor od svakodnevnih obveza ili nešto sasvim deseto, budu to dani sasvim opravdani pa pomislim ma k vragu, a zašto si ne bih dala malo mira. No, imam taj neki ludi nemir u sebi koji me uvijek i uvijek iznova tjera da se pokrenem. Neobjašnjivo skroz. Moja bi majka rekla da je to zato što sam sva na nju jer i ona je bila takva. Pa se onda dignem, odem u kuhinju, otvorim hladnjak, pa ormare s namirnicama i odlučim napraviti kolač. I odmah s tom odlukom se osjećam bolje.  Danas je to bio preokrenuti kolač od ananasa sa sirom.

Znala sam da će se moji oduševiti čim namirišu nešto slatko kada dođu iz škole i tako je i bilo. A kombinacija ananasa u bilo kojoj varijanti uvijek im je primamljiva. U zadnje vrijeme nam je fora jesti sirovi svježi ananas, a ne onaj iz konzerve. Egzotično je sve na njemu. Od izgleda, do načina čišćenja i rezanja pa do fantastičnog okusa. Osim toga, ananas je prilično zdrava voćka. Malo sam istraživala i saznala da svježi ananas sadrži bromelain – enzim koji u organizmu pomaže razgradnju bjelančevina, pospješuje probavu i djeluje protuupalno. Odlučih ga dakle ovaj put ubaciti u kolač. Ideja koja mi se rodila u glavi bila je da napravim nešto slično Tarte tatin, sa karamelom. Pa neka bude, idemo probati pa ćemo vidjeti kako će ispasti. I gle čuda, ispalo je super 😉

Dakle, preokrenuti kolač od ananasa sa sirom jednostavna je slastica sa kojom ćete brzo biti gotovi. Iako volim peći sve kolače, ponekad su mi najdraži baš ovakvi sa kojima nema puno posla. Sve se peče lijepo zajedno, kad je gotovo izvrne se na tanjur i tu je priči kraj. Možda je moglo i bez sira, ali htjela sam da kolač bude malo konkretniji (no, dobro, trebalo je i potrošiti sir kojem se bližio rok trajanja 😀 ) Ovo je jedan jednostavni kolač za svaki dan koji se može poslužiti odmah, još dok je vruć, a možete ga i ohladiti ako možete dočekati hlađenje 😉

Preokrenuti kolač od ananasa sasiromPreokrenuti kolač od ananasa sa sirom

POTREBNO:

  • polovica svježeg ananasa
  • 10 žlica šećera
  • 50 g maslaca

Za biskvit:

  • 4 jaja
  • 150 g brašna
  • 150 g šećera
  • 1 prašak za pecivo
  • 1 vanilin šećer
  • 100 ml ulja
  • 100 ml jogurta
  • 200 g bijelog kravljeg sira

PRIPREMA:

  1. Ananas očistite i narežite na tanke kolutove.
  2. Za karamel stavite šećer u manji lončić i na laganoj vatri ga otopite uz miješanje. Kada se potpuno otopi i postane smeđ, dodajte maslac. Uz miješanje ga otopite u karamelu.
  3. Dno okruglog kalupa obložite papirom za pečenje, a stranice namastite i pobrašnite. Na dno istresite karamel, brzo ga poravnajte žlicom po cijeloj površini pa preko njega složite kolute ananasa jedan do drugog. Morate karamel brzo razmazati zato što se brzo skrutnjava.
  4. Za biskvit miksajte cijela jaja sa šećerom i vanilin šećerom par minuta. Dodajte ulje, pa postepeno odmah zatim dodajte brašno i brašak za pecivo. Na kraju umiješajte sir.
  5. Biskvitnu smjesu razmažite preko ananasa.
  6. Pecite u pećnici koju ste prethodno zagrijali na 175ºC 35 minuta.
  7. Pečeni kolač izvadite iz pećnice, nožem prođite ukrug oko biskvita kako bi se odvojio od stijenki kalupa, prekrijte sve većim tanjurom pa iskrenite kolač na njega. Maknite papir za pečenje i to je to.
  8. Kolač možete poslužiti odmah uz slatko vrhnje ili kuglicu sladoleda ako želite, a možete i bez toga. U svakom slučaju dobar tek!

Recept u slikama:

Pržiti šećer dok se ne otopiKaramel sa masalcom razmazati preko kalupa i papira za pečenjeSložiti preko karamela ananasNapraviti biskvitnu smjesu sa siromPrekriti ananas biskvitnom smjesomIspećiPreokrenuti kolač na tanjurPoslužiti preokrenuti kolač od ananasa sa sirom

The post Preokrenuti kolač od ananasa sa sirom appeared first on Reci Peci.

Hamburger buhtle – najbolje punjeno pecivo

$
0
0

Hamburger buhtleNedavno su mi klinci rekli da su na kanalu Tasty vidjeli jedan fantastičan video u kojemu se hamburger zamata u nekakvo pecivo, pa se to sve skupa ispeče. Servira se naravno uz obilje nekakvog salsa umaka i kada to gledate doista vam slina poteče na usta i poželite ih smazati sto odjednom. Nije mi dugo trebalo da napravim nešto slično u svojoj kuhinji pa tako nastadoše hamburger buhtle. Odmah moram reći da je ovo definitivno najbolje punjeno pecivo koje sam napravila u zadnje vrijeme. Dizano tijesto i inače obožavam pa su kod nas doma kiflice i klipići na tjednom repertoaru. No, hamburger buhtle oborile su nas s nogu.

Znam da vas naziv ovog jela malo buni. Jer, buhtle su i meni najčešće sinonim za slatko pecivo punjeno najčešće pekmezom ili čokoladom. No, što ako se buhtle mogu napraviti u slanoj varijanti i ako im je punjenje sočni hamburger sa još malo pržene pancete i sira?! Što ako na ovaj način napravite neobičan i zasitan ručak, a možete ga napraviti i kao zakusku za društvo koje očekujete? Iako okusom slično, hamburger buhtle nemaju puno veze sa klasičnim hamburgerom jer mesni dio ostaje zatvoren unutar finog peciva. A veličina buhtle taman je da ju uzmete u ruku, zagrizete i umočite u ljutkastu salsu. Pre preeeedobro nešto!

Hamburger buhtleHamburger buhtle

POTREBNO:

Za hamburgere:

  • 400 g miješanog mljevenog mesa
  • 1 manji luk
  • 2 češnja češnjaka
  • 1 žlica krušnih mrvica
  • 100 ml mineralne vode
  • 1 žlica sjeckanog vlasca
  • sol, papar, mljevena crvena paprika

Za buhtle:

  • 500 g glatkog brašna
  • 1 vrećica suhog kvasca
  • Hamburger buhtle300 ml toplog mlijeka
  • 2 žličice soli
  • 3 žličice šećera
  • 100 ml ulja

I još:

  • 1 jaje za premazivanje
  • malo sezama
  • 100 g tanko rezane pancete
  • 100 g sira trapista ili mozzarele

PRIPREMA:

  1. Najprije umijesite tijesto za buhtle. Pomiješajte brašno sa kvascem, soli i šećerom. Tada mu polako dodavajte mlijeko i ulje pa umijesite mekano dizano tijesto. Ostavite pokriveno da odstoji 30 minuta.
  2. Za to vrijeme dok se tijesto diže napravite i ispecite hamburgere. Pomiješajte meso sa jako sitno nasjeckanim lukom (najbolje ga je izblendati u multipraktiku) i češnjakom, dodajte krušne mrvice, sol, vlasac, papar i ostale začine koje želite. Mijesite rukom i polako dodajte mineralnu vodu. Promijesite dobro pa radite male plosnate hamburgere. Nemojte da vam hamburgeri budu preveliki jer će vam onda i buhtle biti prevelike. Pržite ih na gril tavici sa obje strane dok lijepo ne porumene. Stavite na stranu.
  3. Ispržite pancetu da postane potpuno hrskava. Sir ili naribajte ili narežite na manje plosnate komadiće.
  4. Uzdignuto tijesto istresite na radnu površinu, razvaljajte ga valjkom za tijesto na cca 1/2 cm debljine. Izrežite tijesto na kvadratne oblike. Na svaki dio stavite po jedan hamburger, malo sira i komadić pržene pancete. Sada tijestom zatvorite sav nadjev tako da rubove tijesta savijete prema unutra i na donjoj strani dobro uštipnete prstima. Tako formirate buhtlu.
  5. Buhtle slažite u lim na papir za pečenje jednu do druge spojenom stranom prema dolje. Premažite ih razmućenim jajetom i posipajte sezamom. Pecite u pećnici na 180°C 30 minuta.
  6. Hamburger buhtle poslužite odmah uz umak po želji (ili bez njega ako vam je tako draže) Ljuta salsa odlično paše! Dobar tek 😉

Recept u slikama:

Najprije umijesite dizano tijesto za buhtleKada tijesto odstoji, dići će se i biti ovako...Napravite smjesu za hamburgereDobro umijesite sve sastojke...Oblikujte male hamburgere...Ispržite hamburgereIspržite i pancetu, pripremite sir...Tijesto razvaljajte i podijelite na kvadrateNa svaki kvdrat stavite nadjev...Najprije hamburger, pa panceta, pa sir...Počnite zatvarati tijesto oko nadjeva...Zatvorite sa svih strana kao klasičnu buhtlu...Dobro pritisnite na vrhu da se sve zatvoriBuhtle slažite u lim jednu do druge sa spojenom stranom prema doljeIspecite i poslužite!

The post Hamburger buhtle – najbolje punjeno pecivo appeared first on Reci Peci.

Kinder bueno torta bez pečenja kao čokoladni chesecake

$
0
0

Kinder bueno torta bez pečenjaKopkala me tako ta jedna misao da osvane u mojoj kuhinji kinder bueno torta bez pečenja i to od kada se nedavno pojavio famozni kinder bueno sladoled. Svi su nešto poludjeli za njim, kao fantazija okusa, a možeš ga kupiti samo u jednom dućanu u Zagrebu. Navodno je nešto jako fantastično, a kako sam čula i cijena mu je jako ‘fantastična’ 😉

Moji klinci obožavaju Kinder bueno. Možda čak više od Nutelle. No dobro, priznajem da si ga i ja najčešće priuštim kad izlazim iz trgovine. Znate onako, poskrivečki (kao da za tim ima potebe, ali eto, tako je slađe), izlazim iz trgovine s punim kolicima, umorila sam se prilično, lagano mi je pun kufer i šopinga i asortimana i cijena, obećavam u sebi da nema šanse da više idem sama u veliki šoping. Trpam sve u auto, guram kolica natrag, trčim nazad do auta, sjedam, zaključavam vrata i otvaram svoj Kinder bueno. I u tom trenu nema ništa ljepše, a ja se osjetim baš poput one zgodne tete u reklami koja lebdi po vlaku dok zagriza u taj slatki predmet žudnje.

Kinder bueno torta bez pečenjaEh da, Kinder bueno torta bez pečenja rekosmo? Kinder tortu sam već radila prije nekog vremena, recept imate OVDJE, i fina je jako. No iskreno, ta torta nema puno veze s okusom kinder buena 😉 Ideja je ustvari bila da napravim čokoladni chesecake koji se spremam raditi već sto godina pa nikako da dođe na red. Pomislih da čokoladni chesecake koji se ne peče može biti samo bolji ako u njega natrpam kinder bueno. I bijah u pravu. Ova je kinder bueno torta bez pečenja totalno puni pogodak! U svakom smislu. Brzo je gotova, nema pečenja, a do bola je fina. Pod uvjetom da volite ovakve kremaste kolače. I da ste spremni žrtvovati prekonekoliko kinder buenova koji će se naći u njoj.

Iako je chesecake nešto što se peče u svakoj prilici, ovakvu jednostavnoću možete napraviti i za blagdane. Uskrs ili Božić bit će još slađi ako tortu prigodno ukrasite i poslužite kao dio blagdanskog stola. Uskrsni kolači, kao i svi ostali kremasti kolači u svakom slučaju mogu biti sretni što im se na listu priključuje kinder Bueno torta bez pečenja!

Kinder bueno torta bez pečenja

Kinder bueno torta bez pečenjaPOTREBNO:

Za podlogu:

  • 300 g plazma keksa (ili petit beure)
  • 180 g maslaca

Za kremu:

  • 700 g krem sira (Philadelphia)
  • 500 ml slatkog vrhnja
  • 2 krem fixa
  • 100 g čokolade (tamna, mliječna…kako želite)
  • 150 g šećera u prahu
  • 1 želatina fix
  • 8 prutića kinder bueno čokoladice

Za ukrašavanje:

  • 200 ml vrhnja za šlag
  • 2 prutića kinder bueno
  • čokoladne strugotine + čokoladna jaja

PRIPREMA:

  1. Za podlogu pomiješati mljevene kekse sa otopljenim maslacom. Dobivenom mrvičastom masom prekriti dno kalupa za torte promjera 24 cm. Žlicom (ili dlanom) dobro natiskati kako bi podloga postala kompaktna. Staviti na stranu dok pripremate kremu.
  2. Za kremu miksati sir sa polovicom šećera. Posebno istući slatko vrhnje sa krem fixom i preostalom polovicom šećera. Čokoladu otopiti. Kinder bueno nasjeckati sitno.
  3. U mikserom izrađeni sir umiješati otopljenu čokoladu i dobro sjediniti. Umiksati u ovom trenu i želatinu fix. (možda bi moglo i bez nje, ali nisam se usudila riskirati da se krema ne stegne dovoljno) Sada dodati tučeno slatko vrhnje i na kraju sjeckani kinder bueno.
  4. Kremom ispuniti kalup za torte preko podloge. Sve skupa staviti u hladnjak i dobro ohladiti.
  5. Na kraju tortu dodatno ukrasiti slatkim vrhnjem, čokoladom i kinder bueno komadima. Za Uskrs možete kao ja za dekoraciju dodati i čokoladna uskršnja jaja 😉

Dobar tek!

Recept u slikama:

Otopiti maslac, samljeti keksePomiješati maslac sa keksimaza podloguUtisnuti podlogu u kalup za torteMiksati sir, slatko vrhnje, otopiti čokoladuPomiješati čokoladu sa kremom, usitniti kinder buenoKremom ispuniti kalup za torteKinder bueno torta bez pečenja ukrašena je prigodno i spremna!

The post Kinder bueno torta bez pečenja kao čokoladni chesecake appeared first on Reci Peci.

Šiš ćevapi na jednostavan ReciPeci način

$
0
0

Šiš ćevapiIako bi šiš ćevapi zbog te male riječice ‘šiš’ koja označava ražnjić mogli biti bilo koji ražnjići odnosno komadići mesa napikani na štapiće, meni su šiš ćevapi pojam za dugačke ćevape na ražnjićima koji moraju biti prilično ljuti. Stoga danas neću ulaziti u etimologiju pojma šić ćevapa niti u to odakle potječe i kako bi se izvorno šiš ćevap trebao pripremati. Danas ću vam otkriti recept kako ja radim šiš ćevape na samo svoj ReciPeci način 😉

Šiš ćevapi su super i zato što se upravo zbog te svoje forme na štapiću još lakše peku, bilo na grilu, bilo na tavici i lakše ih je okretati. Iako su mi i klasični ćevapi visoko pri vrhu ljestvice kada je roštilj u pitanju, šiš ćevapi su mi još draži. Naročito kada se peku na roštilju u prirodi i kada ih ideš jesti onako s nogu, čim su pečeni. Uzmeš komad somuna (lepinje koju si prethodno malo zagrijao na ćevapima dok su se pekli), uzmeš šiš ćevap u ruku i to je to. Uživaš u svakom zalogaju skoro pa da ne omastiš prste 😉

Sa izradom šiš ćevapa se također nisam previše namučila jer sam otkrila jedan super trik. Naime, ćevape je najlakše istiskivati i oblikovati kako bi svi bili podjednake debljine uz pomoću šprice za ukrašavanje kolača ili jače plastične vrećice. Možete se poslužiti i plastičnom bočicom kojoj odrežete dno pa mesnu smjesu samo izgurate kroz otvor. Možete probati meso rolati rukama, ali nećete uspjeti dobiti jednako debele ćevape 😉
U svakom slučaju, sezona roštiljanja je počela, ugrabite koji slobodni trenutak, upalite vatricu i iznenadite svoju ekipu domaćim šiš ćevapima!

Šiš ćevapiŠiš ćevapi

 

POTREBNO:

  • 1 kg masnije junetine
  • 150 ml suncokretovog ulja
  • 150 ml mineralne vode
  • 150 ml vode
  • 3 režnja češnjaka
  • 4 žličice soli
  • 1 žličica papra
  • 1 žlica mrvljenog ili sitno sjeckanog čilija
  • 1 žličica sode bikarbone

PRIPREMA:

  1. Junetinu dva puta sameljite jer mora biti što sitnije samljevena. Ako nemate svoj stroj za mljevenje mesa, zamolite mesara da to učini za vas. Ako ne volite junetinu, napravite ćevape od svinjetine ili neke druge vrste mesa koju više volite. 
  2. 150 ml vode zakuhajte, isključite vatru pa u vodu stavite zgnječeni češnjak. Neka tako stoji dok se ne ohladi. Tada vodu procijedite, češnjak bacite. Treba vam samo aromatizirana voda.
  3. U većoj posudi pomiješajte meso, ulje, mineralnu i vodu, dodajte sol, papar, sodu bikarbonu i sitno sjeckani čili ili ljute papričice pa sve skupa dobro promiješajte. Smjesu miješajte rukom energično barem 10 minuta kako bi postala lijepo kompaktna inače ćevapi neće ispasti dobro. Neka smjesa odstoji na hladnom bar sat vremena prije nego što krenete oblikovati ćevape.
  4. Oblikujte duguljasti ćevap dužine cca 15 cm, kroz sredinu svakoga probodite štapić. 
  5. Pecite ih sa svake strane na roštilju ili gril tavici dok lijepo ne porumene.
  6. Poslužite uz lepinje i luk. Ajvar ili kajmak također može dobro doći.
  7. Dobar tek!

Recept u slikama:

Pripremite dobro samljeveno meso i sve ostale začine...Dobro promiješajte sve sastojkeOblikujte duguljaste ćevape pa kroz svaki provucite štapićPecite na grilu prvo sa jedne strane...A potom okrenite i pecite i sa sdruge stranePred kraj pečenja preko ćevapa stavite lepinje da se malo potparePoslužite ćevape tople uz lepinje, luk, ajvar...

The post Šiš ćevapi na jednostavan ReciPeci način appeared first on Reci Peci.

Marinada za roštilj – tajna dobrog roštiljanja

$
0
0

Marinada za roštilj - tajna dobrog roštiljanjaZa pripremu dobrog roštilja bitno je nekoliko stvarčica poznavajući koje ćete i sami postati majstori roštiljanja, no dobra marinada za roštilj osnova je svega. Uzalud vam i najfiniji komadi mesa, i dobra vatra i najkvalitetniji roštilj ako meso niste prethodno marinirali. Marinada je ono što će mesu dati poseban okus, podatnost i mekoću. A da bi marinada ‘odradila’ svoje, poželjno je da meso marinirate najmanje 2-3 sata, a još je bolje ako to napravite navečer pa pustite meso u marinadi na hladnom preko noći 😉 Dakle, što se duže meso marinira, to će mu okus biti intenzivniji i postati će podatnije. 

Vjerujem da svatko tko se iole razumije u roštilj ima neki svoj omiljeni način mariniranja mesa. Ako nemate naviku marinirati meso prije roštiljanja, vrijeme je da to promijenite 😉 Osmislite samo svoju marinadu tako što ćete ubaciti neki začin ili začinsko bilje koje vama više odgovara. Može to biti koja grančica ružmarina, kadulje ili origana pa ćete tako dobiti npr. jednu mediteransku notu 😉 Iako je kod mene do sada najčešći način mariniranja mesa bio onaj super klasični = sol, papar, luk, češnjak i ulje, isprobala sam nedavno i neke druge marinade koje su nas sve oduševile pa vam donosim receptiće za upravo te marinade za roštilj.

Marinada za roštilj

KLASIČNA MARINADA

Potrebno:

  • 100 ml suncokretovog ulja
  • 100 ml maslinovog ulja
  • 100 ml jabučnog octa
  • 2 žličice soli
  • 2 češnja češnjaka
  • 1 žličica papra
  • 1/2 žličice mljevene crvene paprike
  • 1 luk

Priprema:

  1. Luk sitno nasjeckati, kao i češnjak. Sve sastojke dobro promiješati. Umakati komade mesa u marinadu, slagati ih u posudu, zaliti preostalom marinadom i poklopiti. Ostaviti na hladnom par sati, najbolje preko noći. 
  2. Prije pečenja meso izvaditi iz marinade, ocijediti ga i maknuti sa njega komadiće luka. Peći prvo sa jedne strane, potom sa druge dok ne bude lijepo zapečeno.

TEKSAŠKA MARINADA

Potrebno:

  • 100 ml suncokretovog ulja
  • 250 ml pasirane rajčice
  • 2 žličice mrvljenog čilija
  • 2 češnja protisnutog češnjaka
  • 2 žlice Worchester umaka
  • 1 žlica Tabasco umaka

Priprema:

  1. Sve sastojke dobro izmiješati. U tako pripremljenu marinadu umakati komade mesa, slagati ih u posudu i zaliti ostatkom marinade. Ostaviti na hladnom pokriveno par sati, najbolje preko noći. 
  2. Prije pečenja mesoo lagano ocijediti od viška marinade pa peći sa obje strane dok se lijepo ne zapeče.

Recept u slikama:

Svi sastojci za klasičnu marinadu su spremniU pripremljenu marinadu uroniti mesoMeso možete peći na Tefal Optigrilu ili klasičnom roštiljuSvi sastojci za teksašku marinadu su spremniUroniti meso u teksašku marinadu Peći meso na roštilju

The post Marinada za roštilj – tajna dobrog roštiljanja appeared first on Reci Peci.


Ananas na roštilju – topla slastica koja će vas oduševiti

$
0
0

Ananas na roštiljuDa je ananas ukusno i zdravo voće znam odavno i često ga konzumiramo svi kod kuće, no ananas na roštilju nešto je što do sada nisam probala. Kada je sezona roštiljanja u punom jeku najčešće se odlučujemo za kakve ražnjiće, svinjski vrat ili eventualno šampinjone, dok je ova slatka varijanta roštiljanja nekako ostala po strani. No, nakon dobrog mesnog dijela roštilja, odlično će pasati i kakav desert jelte..I tako se dogodilo da je došao vikend, puno nekakvih obaveza i nisam stigla ispeći kolač. I dok je dragi roštiljao meso i gljive na dvorištu, ja sam odlučila ispeći ananas na roštilju.

Kako se rešetka za roštilj na kojem se već peklo meso ne bi morala ribati i prati, odlučih ga ispeći na električnom roštilju u kući. I znate što, u tren oka sam dobila fenomenalnu poslasticu! Ananas na roštilju doista je nešto najjednostavnije što možete napraviti. Jednostavno ga ogulite, narežite na ploške, ispecite i to je to. Za bolji okus poslužite ga prelivenog medom uz slatko vrhnje 😉

Iako je ananas najbolje jesti svježi jer se u tom obliku najbolje sačuvaju njegovi hranjivi sastojci, malo grilanja mu neće bitno naškoditi 😉 Ananas je tropska voćka, no može se nabaviti u gotovo svakoj trgovini, a u nedostatku svježeg možete probati sa onim iz konzerve. Ananas je bogat izvor vitamina C, niskokaloričan je, no ono što ga čini gotovo super namirnicom je bromelin – enzim koji našem organizmu pomaže razdgraditi bjelančevine, pospješuje probavu i djeluje protuupalno. Dakle, zašto onda ne spojiti nepcu ugodno i tijelu korisno?! 😉 Trk po svoj primjerak ananasa, bacite ga na roštilj ili gril tavicu i uživajte u nesvakidašnje finom okusu.

Ananas na roštiljuAnanas na roštilju

POTREBNO:

  • 1 svježi ananas
  • med
  • slatko vrhnje

PRIPREMA:

  1. Ananas očistiti od kore i narezati na šnite. Peći ga na roštilju ili gril tavi sa svake strane po cca 5 minuta. 
  2. Pečeni ananas odložite na pladanj, prelijte ga sa nekoliko žlica meda i poslužite uz slatko vrhnje ili grčki jogurt. Možete ga jesti toplog i hladnog.
  3. Dobar tek!

Recept u slikama:

Ananas narezati na šnite...Peći ga na roštilju sa obje strane cca 5 minutaPečeni ananas poslužiti preliven medom uz slatko vrhnje

The post Ananas na roštilju – topla slastica koja će vas oduševiti appeared first on Reci Peci.

Rupičasti kolač sa jagodama i pudingom

$
0
0

Rupičasti kolač sa jagodama i pudingomPrije nekoliko godina sam prvi put napravila jednostavni puding kolač s rupama koji nas je sve oborio s nogu svojim predivnim okusom i neobičnim izgledom. Budući je na snazi sezona jagoda, odlučila sam taj isti recept malo izmijeniti i ubaciti naravno jagode pa je slijedom toga i nastao ovaj rupičasti kolač sa jagodama i pudingom. Pogađate već, ispao je fantastično!

Dakle, rupičasti kolač sa jagodama i pudingom u američkoj bi verziji (jer ideja i jeste sa jednog američkog bloga) bio Pudding poke cake. Sa ovim je kolačem odlično to što se mogu kombinirati doista različiti okusi. Zato se i jeste tako dobro snašao u voćnoj varijanti sa jagodama. Jagode, tek lagano prokuhane sa šećerom, odlično su se spojile sa sočnim biskvitom i učinile ga još mekšim upravo zbog tih rupica koje se na biskvitu naprave i kroz koje nadjev od jagoda prodre unutar njega. Puding krema povrh svega i slatko vrhnje zaokružuju cijelu priču i čine ovaj kolač upravo božanstvenim.

Ono što mene oduševljava kada su kremasti kolači u pitanju je to da je ovaj rupičasti kolač sa jagodama i pudingom stvarno jednostavan za pripremu i prilično brzo bude sve gotovo. Razlog je taj što nema potrebe čekati da se kreme ohlade, nego se sve slaže odmah, onako dok je još toplo. Kolač se potom ohladi i nakon par sati imate savršenu kremastu poslasticu! Odlično zar ne?!

Rupičasti kolač sa jagodama i pudingom

Rupičasti kolač sa jagodama i pudingomPOTREBNO:

Za biskvit:

  • 6 jaja
  • 7 žlica šećera
  • 10 žlica brašna
  • 1 vanilin šećer
  • 1 prašak za pecivo
  • 100 ml ulja
  • 150 ml jogurta

Za kremu od jagoda:

  • 500 g jagoda
  • 200 ml vode
  • 6 žlica šećera
  • 1 puding od vanilije

Za puding kremu:

  • 2 pudinga od vanilije
  • 900 ml mlijeka
  • 6 žlica šećera
  • 150 g maslaca
  • 4 žlice kiselog vrhnja

I još:

  • 200 ml slatkog vrhnja

PRIPREMA:

  1. Za biskvit miksati cijela jaja sa šećerom i vanilin šećerom par minuta dok ne postane potpuno pjenasto. Dodati tada ulje i jogurt i kratko promiksati. Tada postepeno dodavati brašno sa praškom za pecivo. Biskvitnu smjesu izliti u lim srednje veličine prethodno namašćen i pobrašnjen. Poravnati smjesu i peći u pećnici ugrijanoj na 170ºC 40 minuta.
  2. Još topli biskvit izbušiti drškom kuhače po cijeloj površini. 
  3. Za kremu od jagoda jagode zakuhati sa šećerom i vodom. Nakon par minuta izmiksati ih štapnim mikserom. Tada u kašu od jagoda ukuhati puding. Miješati i kuhati par minuta dok se krema ne počne zgušnjavati. Primjetit ćete da je krema gotova kada postane jednolično sjajna. Ako mislite da vam je krema od jagoda prerijetka, ne brinite. Ona će se stajanjem stisnuti 😉 
  4. Sada je vrijeme da vrućom kremom prelijete cijelu površinu izbušenog biskvita. Poravnajte žlicom kako bi krema ušla u sve rupice.
  5. Za kremu od pudinga zakuhajte 700 ml mlijeka. Ostatak mlijeka pomiješajte sa prahom pudinga i šećerom pa ukuhajte u zakipjelo mlijeko. Kada je puding kuhan umiješajte u njega maslac natrgan na komadiće i miješajte tako dugo dok se sve ne otopi, a krema postane jednolična. Sada dodajte i kiselo vrhnje pa sve dobro sjedinite. Tako dobivenu kremu sada nanesite preko kreme od jagoda i poravnajte.
  6. Vaš rupičasti kolač sa jagodama i pudingom je gotov! Ohladite ga, režite na kocke, poslužite uz tučeno slatko vrhnje i pokoju svježu jagodu. Dobar tek!

Recept u slikama:

Biskvitnu smjesu izliti u limIspeći biskvitIzbušiti biskvit ravnomjerno drškom kuhače..neka cijela površina biskvita bude izrupanaIzliti preko svega kreme...Ohladiti rupičasti kolač sa jagodama i pudingom i poslužiti!

The post Rupičasti kolač sa jagodama i pudingom appeared first on Reci Peci.

Štrudla sa trešnjama, jogurtom i grisom

$
0
0

Štrudla sa trešnjama, jogurtom i grisomProljeće je i sezona trešanja je na vrhuncu, pa iako su trešnje možda i najbolje onako netom ubrane s drveta, štrudla sa trešnjama, jogurtom i grisom pokazala se uistinu pravim zgoditkom. Blagog je okusa zbog kombinacije grisa i jogurta, dok joj sočne trešnje daju savršenu svježinu. 

Ono što je također odlično je činjenica da je štrudla sa trešnjama, jogurtom i grisom potpuno drugačija od svih štrudli koje se rade sa tankim korama za savijače. Ustvari, ovaj jednostavni kolač podsjeća na kakav sočni biskvit, a opet, ne radi se o biskvitu uopće. Kako je to moguće? Pa lijepo! Tanke se kore premazuju sa debljim slojem nadjeva od grisa i jogurta ( i još ponečeg, ali to ćete vidjeti u nastavku recepta 😉 ) u koji se potom smještaju trešnje, pa kada se sve skupa zarola i ispeče štrudla lijepo nabubri i preobrazi se u sočnu biskvitnu ljepoticu 😉 

Kolač sličan ovom moja mama radi već godinama i zove ga kolač od Teninih kora, a punjenje joj je najčešće od bijelog kravljeg sira ili pak jabuka. No, te njezine štrudlice uvijek budu nekako pretanke, nadjev prerijedak i što me posebno naživciralo kada sam ga i sama radila, teško se uopće zarola jer taj nadjev curi na sve strane. Stoga, odlučih napraviti nešto slično, ali jednostavnije, efikasnije i sočnije. I tako nastade štrudla sa trešnjama, jogurtom i grisom koja me je totalno oduševila. Znam da će se svidjeti i vama i stoga probajte što prije. Trk pod kakvu trešnju, naberite te male crvene loptice i ubacite ih u svoju štrudlicu kojom ćete osladiti nepce.

Štrudla sa trešnjama, jogurtom i grisom

Štrudla sa trešnjama, jogurtom i grisomPOTREBNO:

(mjera je čaša od 200 ml)

  • 3 jaja
  • 2 čaše tekućeg jogurta
  • 1 čaša ulja
  • 1,5 čaša šećera
  • 2 čaše grisa
  • 1 prašak za pecivo
  • 2 vanilin šećera

Za preljev:

  • 1 čaša tekućeg jogurta
  • 2 jaja
  • 1/2 čaše šećera
  • 1 vanilin šećer

I još: 

  • 10 komada tankih kora za savijače
  • 600-800 g očišćenih trešanja

PRIPREMA:

  1. Miksati jaja sa šećerom i vanilin šećerom. Dodati ulje pa promiksati kratko. Tada dodati jogurt pa opet promiksati da se sve sjedini. Sada postepeno dodavati gris i parašk za pecivo. Gotovu smjesu poklopiti i ostaviti po strani da se odmara 30-tak minuta kako bi gris nabubrio i kako bi smjesa postala malo gušća.
  2. Dok se smjesa odmara, očistite trešnje od koštica. Možete ih prepoloviti, a i ne morate. Ovisi na koji način čistite. Ja sam odustala od aparata za čišćenje višanja i trešanja jer mi je totalno neučinkovit i u svakoj drugoj trešnji ostavi košticu. A kada zagrizete kolač i naletite na košticu, može biti svašta 😉 Zato, lijepo ručno, trešnju po trešnju, ili probosti tvrđom slamčicom tako da koštica izleti na suprotnoj strani od one koju ste uboli, ili nožićem na polovice. 
  3. Za preljev pjenjačom izlupati jaje sa šećerom i vanilin šećerom pa dodati jogurt i dobro promiješati.
  4. Uzimati po dvije kore, što znači da ćete dobiti 5 štrudli. Po površini kore premazati nadjev od grisa (cca 6 žlica na svaku koru) pa preko njega ravnomjerno rasporediti trešnje. Vanjske rubove preklopiti prema unutra, pa zarolati. 
  5. Štrudle slagati u lim na papir za pečenje jednu do druge. Preliti pripremljenim preljevom od jogurta i jaja i peći u pećnici zagrijanoj na 175C 30 minuta.
  6. Štrudla sa trešnjama, jogurtom i grisom može se jesti topla ili hladna, jednako je ukusna 😉 Dobar tek!

Recept u slikama:

Štrudla sa trešnjama, jogurtom i grisomŠtrudla sa trešnjama, jogurtom i grisomŠtrudla sa trešnjama, jogurtom i grisomŠtrudla sa trešnjama, jogurtom i grisomŠtrudla sa trešnjama, jogurtom i grisomŠtrudla sa trešnjama, jogurtom i grisomŠtrudla sa trešnjama, jogurtom i grisomŠtrudla sa trešnjama, jogurtom i grisomŠtrudla sa trešnjama, jogurtom i grisom

The post Štrudla sa trešnjama, jogurtom i grisom appeared first on Reci Peci.

Špageti napolitana – tjestenina s umakom od rajčica i bosiljka

$
0
0

Špageti napolitana možda su jedno od najjednostavnijih jela koja se mogu napraviti i to doista brzo. Pa upravo u toj jednostavnosti leži ključ uspjeha tog nadaleko poznatog talijanskog klasika – Spaghetti Napolitana. A taj klasik nije ništa drugo doli običan osnovni umak od rajčica i bosiljka, koji uz dodatak još ponekih začina može biti osnova kakvom drugom jelu, no odličan je sam po sebi poslužen uz tanjur pun finih špageta.

Špageti napolitana su jelo koje je doista brzo gotovo, i što je najbolje ne zahtjeva puno namirnica. Iako se Napolitana umak može napraviti od svježih rajčica, također je odličan u varijanti sa konzerviranim pelatima. A pisala sam već o tome koliko je rajčica (prethodno obrađena) zdrava namirnica i upravo u umacima i termičkom obradom izvlačimo iz nje one  najbolje i najzdravije. 

Meni je također odlično to što se ovakav umak od rajčice može napraviti u većoj količini, pospremiti u manje porcije, zamrznuti pa po potrebi poslužiti neki drugi dan. O predivnom okusu koji se proširi cijeloj kućom dok se kuha napolitana teško je uopće govoriti. To se mora pojmiti…svim osjetilima. I zato pripremite Napolitana umak za ručak ili večeru što prije i uživajte u okusima Italije 😉

Špageti napolitana

POTREBNO:

  • 800 g konzervirane rajčice pelati
  • 1 luk
  • 3 češnja češnjaka
  • svježanj svježeg bosiljka
  • par grančica svježeg origana
  • sol, papar
  • maslinovo ulje
  • špageti

PRIPREMA:

  1. Na malo ulja pržiti sitno nasjeckan luk tako dugo dok ne postane staklast. Zatim dodati sitno sjeckan češnjak pa ga propržiti zajedno sa lukom jako kratko, tek toliko da zamiriše.
  2. Na tako izpržen luk dodati cijelu konzevru pelata. Ako su pečati unutar konzerve malo čvršći, prethodno ih narežite, ako su mekani, možete to napraviti kuhačom dok miješate.
  3. Čim jelo počne krčkati, dodajte začine (sol, papar, vegetu ako želite) te polovicu sjeckanog bosiljka i origana. Probajte umak, pa ako vam se učini prekiselo, dodajte žličicu šećera. Kuhajte na laganoj vatri uz povremeno miješanje 20-tak minuta. Na kraju dodajte ostatak bosiljka i origana.
  4. Umak je gotov kada postane kompaktna masa, a rajčice se raspadnu na sitne komadiće
  5. Poslužite uz kuhane špagete posipano ribanim parmezanom.  Dobar tek!

Špageti napolitanaŠpageti napolitana

 

 

 

 

Recept u slikama:

Špageti napolitanaŠpageti napolitanaŠpageti napolitanaŠpageti napolitana

The post Špageti napolitana – tjestenina s umakom od rajčica i bosiljka appeared first on Reci Peci.

Junetina u pivu – jednostavno jelo profinjenog okusa

$
0
0

Kada su me iz Mutti kompanije zamolili da isprobam njihove proizvode i uz to još dali ideje za jela u njihovoj maloj kuharici, znala sam da će junetina u pivu biti savršeno riješenje. Prije svega, kada radim jela sa rajčicom, ukoliko nemam svježu pri ruci, najčešće koristim upravo Mutti proizvode. Nekako su mi najukusniji. Nadalje, mesna jela u umacima sa prilogom od tjestenine bilo koje vrste omiljena su kod nas doma za ručak i često ih spremam. A kada ta praktična jela pripremim na nešto drugačiji način i kada neko skoro pa poznato jelo oplemenim nekim dodatkom kao što su u ovom slučaju suhe šljive i crno pivo uživancija u finim zalogajima i druženju za stolom je potpuna.

Junetina u pivu svoju profinjenu aromu i okus zahvaljuje ponajprije biranim namirnicama. Juneće šnicle začinjene solju, paprom i češnjakom odličan su izbor za pirjanje u umacima. Passata Mutti di pomodoro savršene je konzistencije (niti prerijetka, niti pregusta), a puna je okusa i mirisa rajčice. Crno pivo koje se dodaje u umak daje jelu jedan provokativan okus koji jednostavno morate probati da biste znali o čemu pričam 😉 Uz dosta mrkve i luka koji jelu daju određenu dozu gustoće i konkretnu teksturu, te uz prilog od domaćih njoka mogu reći da je Junetina u pivu jelo koje me je potpuno oduševilo! 

Junetina u pivuJunetina u pivu

Junetina u pivu

POTREBNO:

  • 600 g junetine
  • 300 g Mutti passate
  • 2 glavice luka
  • 4 češnja češnjaka
  • 4 mrkve
  • 4 suhe šljive
  • 300 ml crnog piva
  • oko 200 ml vode ili temeljca za podlijevanje
  • maslinovo ulje za prženje

Začini: sol, papar, ružmarin, lovorov list, češnjak u prahu

PRIPREMA:

  1. Junetinu narezati na tanke šnicle i istući batom za meso. Posoliti i popapriti te posipati češnjakom sa jedne strane. Umočiti svaku šniclu sa jedne strane u brašno.
  2. Luk, mrkvu i češnjak sitno nasjeckati.
  3. Zagrijati veću tavu sa uljem, pa pržiti junetinu tako da ju polažete u tavu onom stranom koja je umočena u brašno. Izpržiti sa obje strane pa izvaditi šnicle na stranu.
  4. U istoj tavi u kojoj su se pržile šnicle pirjati luk, češnjak i mrkvicu par minuta. Čim povrće pusti miris i malo svoje tekućine, uliti pivo, pa pustiti da provrije. Dodati tada i Mutti passatu, prstohvat ružmarina, lovorov list, suhe šljive (bez koštice) sol i papar, promiješati i pustiti da provrije. Tada u umak vratiti šnicle, Poklopljeno i uz povremeno miješanje te dolijevanje vode pirjati oko 1,5 sat. 
  5. Kada su šnicle potpuno mekane, opet ih izvaditi na stranu, pa umak izraditi štapnim mikserom kako bi se lijepo zgusnuo. Ukoliko procijenite da je umak prerijedak, dodajte koju žličicu brašna razmućenog sa malo vode i kratko prokuhajte. Vratite šnicle u glatki umak i poslužite jelo uz kuhane njoke i salatu po želji.

Dobar tek!

Recept u slikama:

Junetina u pivuJunetina u pivuJunetina u pivuJunetina u pivuJunetina u pivu

The post Junetina u pivu – jednostavno jelo profinjenog okusa appeared first on Reci Peci.

Jednostavni kolač od ribiza za svaki dan

$
0
0

Kada organizam iznenada zavapi za nečim slatkim, a tijelo kaže da nema volje baviti se nekim kompliciranim kolačem, jednostavni kolač od ribiza pravo je riješenje tog problema 😉 Radi se o kolaču koji se vrlo jednostavno priprema, za koji vam neće trebati puno namirnica niti vaga jer sve se mjeri čašama i koji će vam uspjeti savršeno svaki put. Jedino što će vam trebati da ovaj biskvitni kolač učini posebnim je kakvo svježe voće. A u ljetno doba kada mu je sezona, nema boljeg riješenja od crvenog ribiza. Upravo je ribiz (ribizl, ribizle ili kako ih već sve ne zovu u različitim krajevima) taj koji će dati potrebnu dozu svježine ovim ukusnim zalogajima.

Crveni ribiz je prilično zdrava voćka, pa iako su te kisele crvene bobice preukusne u svom svježem obliku, odlično se snalaze u kolačima i slasticama. Kažu stručnjaci da ribiz obiluje vitaminom C, kalijom i još puno toga što ga čini odličnim antioksidansom te doista može pripomoći organizmu u borbi protiv mnogih nedaća. Pomogao ili ne, odličnog je okusa i doista nema razloga da ne nabavite svoju porciju ribiza i okušate se u pripremi ovog jednostavnog kolačića 😉

Jednostavni kolač od ribiza osvježila sam ovaj put tako što sam biskvitnoj smjesi dodala domaći sirup od bazge i to ga je učinilo još sočnijim i dalo mu baš jednu specifičnu notu. Probajte što prije, jako je fino!

Jednostavni kolač od ribiza Jednostavni kolač od ribiza

Jednostavni kolač od ribiza

POTREBNO:

(mjera je čaša od 200 ml)

  • 4 jaja
  • 4 čaše šećera
  • 5 čaša brašna
  • 2 čaše ulja
  • 1 prašak za pecivo
  • 2 vanilin šećera
  • 1 čaša kiselog vrhnja 
  • pola čaše sirupa od bazge
  • 300 g ribiza

PRIPREMA:

  1. Odvojiti bjelanjke od žumanjaca. Miksati žumanjce sa šećerom i vanilin šećerom par minuta. Tada dodavati postepeno vrhnje, ulje, sok od bazge, brašno i prašak za pecivo. Na kraju ručno umiješati posebno tučeni snijeg od bjelanjaka.
  2. Biskvitnu smjesu izliti u lim srednje veličine koji prethodno treba namastiti i pobrašniti, poravnati pa preko svega rasporediti bobice ribiza.
  3. Peći u pećnici na 175C 30 min.
  4. Kolač od ribiza možete poslužiti vruć ili hladan, jednako je ukusan. Posipan šećerom u prahu dakako 😉 Dobar tek!

Recept u slikama:

Jednostavni kolač od ribizaJednostavni kolač od ribizaJednostavni kolač od ribizaJednostavni kolač od ribizaJednostavni kolač od ribiza

The post Jednostavni kolač od ribiza za svaki dan appeared first on Reci Peci.

Prhki kolač sa malinama i pudingom

$
0
0

Kada me ljudi pitaju koji mi je najdraži kolač, teško se odlučujem, no nakon što sam napravila i kušala ovaj fantastični prhki kolač sa malinama i pudingom, mislim da je odluka sasvim jednostavna 😉 Ovo je definitivno kolač po mojem guštu. Ima sve što obožavam – ne previše tijesta koje je fino prhko, dovoljno kreme okusa vanilije da nije prekremast i sasvim dovoljno voća koje mu daje svježinu. A kada se u obzir uzme činjenica da se priprema jako jednostavno, da se sve zajedno peče u istom limu i da ga možeš načeti čak i dok je vruć, nema razloga da ga ne proglasim svojim omiljenim kolačem.

Ideju i recept za prhki kolač sa malinama našla sam na jednom poljskom blogu sasvim slučajno, oduševile su me tamo fotografije, pa sam sastojke malko prilagodila i ispalo je odlično. A maline? Maline su jednostavno savršeno ljetno voće i doista bi bila velika šteta da ih ne iskoristite u sezoni dok ih još ima. Znate onaj sistem, jednu malinicu u usta, drugu u kolač…i ode kila malina 😀 Ako slučajno nemate maline, možete ovo probati napraviti sa nekim drugim voćem, npr.sa višnjama iz kompota, sa kupinama ili možda borovnicama. Vjerujem da bi bilo jednako fino. No, evo, maline su moj prvi izbor ovaj put!

Prhki kolač sa malinama i pudingomPrhki kolač sa malinama i pudingom

Prhki kolač sa malinama

POTREBNO:

Za prhko tijesto:

  • 5 žumanjaka
  • 130 g šećera
  • 300 g glatkog brašna
  • 200 g maslaca
  • 1 prašak za pecivo

Za nadjev:

  • 5 bjelanjaka
  • 150 g šećera
  • 3 vanilin šećera
  • 2 pudina od vanilije
  • 100 ml ulja
  • 400 g malina

PRIPREMA:

  1. Za prhko tijesto pomiješati brašnos a praškom za pecivo i šećerom, dodati žumanjke i maslac nasjeckan na male komadiće. Umijesiti od svega prhko tijesto. Podijeliti tijesto na dva dijela, pa svaki zasebno omotati folijom. Jedan dio pospremiti u hladnjak, a drugi u zamrzivač. Neka tamo počivaju dok pripremate nadjev.
  2. Za nadjev miksati bjelanjke dok ne postanu potpuno čvrsti snijeg. Tada dodati šećer i vanilin šećer pa miksati dok sve skupa ne postane čvrsta, sjajna masa. Tada uliti ulje, promiksati pa dodati prašak za puding. Miksati i dalje dok se sve lijepo ne sjedini i postane svjetlo žuto.
  3. Izvaditi onaj dio tijesta iz hladnjaka. Pripremiti komad papira zapečenje, izrezati ga na točnu dimenziju lima u kojem će se kolač peći. Tada preko tog komada papira razvaljati tijesto uz pomoć malog valjka. Premjestiti razvaljano tijesto na dno lima za pečnje prethodno premazanog maslacem i posipanog brašnom.  Ovo je potrebno zato što je tijesto dosta ljepljivo i tako će se puno ljepše razvaljati i prenijeti u lim 😉
  4. Kada ste tijesto za podlogu smjestili u lim, preko toga treba istresti masu od bjelanjaka i pudinga, a odmah nakon toga po cijeloj površini rasporediti svježe maline.
  5. Sada uzeti onaj dio tijesta iz zamrzivača pa ha naribati na ribiže preko cijele površine kolača. 
  6. Peći u prethodno zagrijanoj pećnici na 180C 35 minuta. Pečeni kolač možete poslužiti odmah ili sačekati da se ohladi. Ako ga režete dok je još vruć (ja nisam mogla čekati da se ohladi) malo će se podloga mrviti, ali nema veze. Preeeeukusan je! Možete ga posipati šećerom uprahu, a i ne morate. Možete ga smazati uz npr. sladoled od vanilije, a i ne morate. Odluka je na vama. Samo ga probajte što prije!

Dobar tek!

Recept u slikama:

Prhki kolač sa malinama i pudingomPrhki kolač sa malinama i pudingom Prhki kolač sa malinama i pudingom Prhki kolač sa malinama i pudingom Prhki kolač sa malinama i pudingom Prhki kolač sa malinama i pudingom Prhki kolač sa malinama i pudingom Prhki kolač sa malinama i pudingom Prhki kolač sa malinama i pudingom Prhki kolač sa malinama i pudingom

The post Prhki kolač sa malinama i pudingom appeared first on Reci Peci.


Brzi kolač sa šumskim voćem i bademima

$
0
0

Brzi kolač sa šumskim voćem i bademima jednostavna je slastica koja neće biti komplicirana za pripremu čak ni početnicima u kuhanju i spremanju kolača. Radi se o jednostavnom biskvitnom kolaču kojemu potrebnu dozu sočnosti daje šumsko voće. A kako biskvit ne bi bio presuh, pobrinuli su se oni ‘mokri’ sastojci u njemu: jogurt i ulje. Da se razumijemo, kolač sam nazvala ‘brzi’ ne zato što se brzo peče, nego zato što se prilično brzo priprema. Kako ćete vidjeti u daljnjem opisu recepta, ovakav mokri i konkretni biskvit sa puno voća potrebno je peći nešto duže kako bi se ispekao, no krajnji rezultat je fantastičan pa se isplati.

Brzi kolač sa šumskim voćem i bademima radila sam sa zamrznutim šumskim voćem, pa ga upravo zvog toga možete raditi u bilo koje doba godine jer zamznutog voća ima uvijek. No, u ovo ljetno doba brzi kolač je poslužio odlično kao slatko na kampiranju jer se bez problema može transportirati, ne treba se čuvati u hladnjaku i za konzumaciju ne treba tanjurić i vilica. 

Ovakvi se jednostavni i brzi kolači mogu napraviti sa bilo kojom drugom vrstom voća. Maline, kupine, borovnice…izbor je na vama. Ako se odlučite na pripremu kolača sa svježim voćem, morati ćete ga samo malo kraće peći jer svježe voće termičkom obradom ne ispušta toliko tekućine i soka kao ono zamrznuto 😉 Dakle, nema izgovora, pripremite mikser, pripremite tih par sastojaka za biskvit i nešto voća jer brzi kolač sa šumskim voćem i bademima čeka samo na vas!

Brzi kolač sa šumskim voćem i bademima Brzi kolač sa šumskim voćem i bademima

Brzi kolač sa šumskim voćem 

POTREBNO:

  • 4 jaja
  • 160 g šećera
  • 1 vanilin šećer
  • 250 g brašna
  • 1 prašak za pecivo
  • 1 vrećica pudinga od vanilije
  • 100 ml ulja
  • 100 ml jogurta
  • sok 1 limuna
  • listići badema

PRIPREMA:

  1. Razdvojiti bjelanjke i žumanjke. Miksati žumanjke sa šećerom i vanilin šećerom par minuta. Tada postepeno dodavati ulje, sok od limuna, jogurt, brašno, prah pudinga i prašak za pecivo. Na kraju ručno umiješati posebno istučeni čvrsti snijeg od bjelanjaka. Biskvitnu smjesu izliti u kalup za pečenje promjera 26cm koji prethodno treba nauljiti i pobrašniti. 
  2. Preko bisvitne smjese rasporediti šumsko voće.
  3. Peći u pećnici zagrijanoj na 180C 40 minuta. Tada kolač izvaditi pa posipati listićima badema. Vratiti u pećnicu i peći još 20 minuta.
  4. Pečeni i ohlađeni kolač posipati šećerom u prahu i poslužiti.

Dobar tek!

Recept u slikama:

Brzi kolač sa šumskim voćem i bademimaBrzi kolač sa šumskim voćem i bademimaBrzi kolač sa šumskim voćem i bademimaBrzi kolač sa šumskim voćem i bademimaBrzi kolač sa šumskim voćem i bademimaBrzi kolač sa šumskim voćem i bademimaBrzi kolač sa šumskim voćem i bademima

The post Brzi kolač sa šumskim voćem i bademima appeared first on Reci Peci.

Svinjski but u umaku sa pekmezom od šljiva

$
0
0

Jednostavno, profinjeno i jako ukusno – tri bitne stavke svakog ručka u jednom jelu? I to od lako dobavljivih namirnica? Moguće je! Ako napravite svinjski but u umaku sa pekmezom od šljiva na način kako ću vam objasniti 😉 Inače je ovo jelo okusom jako slično pašticadi upravo zbog sastojaka koje dodajemo u umak. 

Iako je svinjski but komad mesa koji najradije pripremam u mljevenoj varijanti, dok priču sa odrescima prepuštam kareu ili lungiću, odlučih ga ovaj put ipak pretvoriti u super fini ručak. Nadam se da će i vama uspjeti jednako dobro i da ćete biti oduševljeni ovim jelom. Prije svega, da bi meso svinjskog buta bilo mekano i podatno, bitno je narezati ga na ne pretanke odreske i to poprečno preko vlakana jer će tako biti najmekše. Jer ako but narežete na veće odreske dužinom njegovih vlakana, prilikom pečenja će se uvijati i neće biti fino mekano. Nadalje, da bi umak bio ukusan treba se malo poigrati okusima, pa kada to napravite dobijete jelo okusom jako slično pašticadi 😉 Znači, svinjski but u umaku sa pekmezom od šljiva oplemenit će čaša dobrog crnog vina, dobre dvije žlice pekmeza ili džema od šljiva i lovorov list i prstohvat ružmarina. 

Šljive se i inače jako lijepo snalaze u kombinaciji sa mesom, naročito one suhe. No, s obzirom da je sezona pripreme zimnice i domaćih pekmeza od šljiva, pomislih, zašto ne iskoristiti tu mogućnost. Okusom je jako slično i uvijek je dostupno!

Kao prilog uz ovaj fini svinjski but u umaku sa pekmezom od šljiva nekako najbolje pašu domaći njoki. Možete u nedostatku istih kupiti gotove njoke, ali to jednostavno nije to. Domaći su daleko ukusniji i bolji, i doista ih nije teško napraviti 😉 Možete uz ovo jelo poslužiti i kakvu deblju tjesteninu kao npr. široke rezance. Izbor je na vama. I na što god da se odlučite, okusni pupoljci će vam biti zahvalni već nakon prvog zalogaja 😉

Svinjski but u umaku sa pekmezom od šljiva Svinjski but u umaku sa pekmezom od šljiva

Svinjski but u umaku sa pekmezom od šljiva

POTREBNO:

  • 10 odrezaka svinjskog buta
  • 5-6 žlica brašna
  • 3 glavice crvenog luka
  • 3 češnja češnjaka
  • 250 ml crnog vina
  • 3 žlice pekmeza od šljiva
  • 100 ml soka od rajčice
  • sol, papar
  • 1 list suhog lovora
  • prstohvat suhog ružmarina (ili malo manje svježeg)
  • 2 žličice crvene začinske paprike
  • 300 ml vode (ili temeljca)

PRIPREMA:

  1. Odreske posoliti, lagano istući batom za meso pa sa obje strane uvaljati u brašno. Pržiti tako uvaljane odreske u većoj i dubljoj tavi na malo ulja s obje strane dok odresci ne porumene. Izvaditi tada odreske na stranu.
  2. U istoj tavi na istom ulju pržiti luk koji ste prethodno jako usitnili u blenderu. Dodati i češnjak, pržiti još par minuta pa zaliti crnim vinom. Pustiti da provrije i da se vino reducira. Tada uliti rajčicu, dodati lovor, ružmarin, crvenu mljevenu papriku, sol, papar i vodu, pustiti da provrije pa tada u umak vratiti odreske. Malo ih promiješati pa poklopiti i pustiti da se pirja. Odresci bi trebali biti prekriveni umakom. Ako nisu, dodajte još malo vode ili temeljca.  Odreske je potrebno pirjati 45 minuta sat uz povremeno miješanje.
  3. Kada meso omekša, umak bi trebao biti dovoljno gust od brašna u koje smo umakali odreske prije prženja. No ako to nije slučaj i ako vam je umak prerijedak, sad je trenutak da dodate još 2 žlice brašna pomiješanog sa malo vode i kratko prokuhate. 
  4. Ovako pripremljene svinjski but u umaku poslužite uz kuhane njoke i salatu po želji.

Dobar tek!

Recept u slikama:

Svinjski but u umaku sa pekmezom od šljiva Svinjski but u umaku sa pekmezom od šljiva Svinjski but u umaku sa pekmezom od šljiva Svinjski but u umaku sa pekmezom od šljiva Svinjski but u umaku sa pekmezom od šljiva

The post Svinjski but u umaku sa pekmezom od šljiva appeared first on Reci Peci.

Namaz od slanutka i tune koji ćete obožavati

$
0
0

Dugo se već spremam napraviti namaz od slanutka i tune kako bih razveselila svoje tunoljupce, no nikako da dođe na red. Budući da sama nisam baš neki obožavatelj tune, kad je kuhanje u pitanju uvijek mi je sve drugo prije na pameti nego riba. No, doista uživam usrećiti jelom svoje ukućane pa čak i kada to jelo meni osobno nije No.1 na listi jela koja preferiram. Netko eto kuha iz potrebe (kao i sama vrlo često), netko zbog osobnog zadovoljstva, a netko radi zadovoljstva drugih i taj je osjećaj meni nešto najljepše što postoji. Tako je namaz od slanutka i tune na omiljenom nam bagetu razgalio srca moje djece i navukao osmjehe na lica za obiteljskim stolom tijekom te večere (ja sam jela čvarke  i ajvar :D)

Uglavnom, namaz od slanutka i tune je nešto toliko jednostavno za napraviti da će čak i početnici u kuhinji bez problema zgotoviti nama zu nekoliko minuta. Ovo je ustvari jedna fina pašteta od slanutka i tune kojoj je baza naravno, slanutak. Ta super zdrava i ukusna mahunarka može se pripremiti na razne načine, no nekako su najpoznatiji namaz od slanutka hummus ili falafel – pržene okruglice od slanutka. Odlično je to što se slanutak može nabaviti u konzerviranoj varijanti i tada ga nije potrebno kuhati. Ako koristite suhi slanutak, morat ćete ga namakati preko noći pa nakon toga još malo duže kuhati 😉

Namaz od slanutka i tune Namaz od slanutka i tune

Namaz od slanutka i tune

POTREBNO:

  • 700 g konzerviranog slanutka
  • 200 g konzervirane tune (komadići)
  • 4 žlice maslinovog ulja
  • 1 žličica soli
  • 1/2 žličice papra
  • 1/2 žličice češnjaka u prahu
  • 1 žlica koncentrata rajčice
  • 5 žlica majoneze
  • 2 žlice senfa

PRIPREMA:

  1. Slanutak isprati pod tekućom vodom i odstraniti mu opne. Ovo radim zato da bih dobila što glađi namaz, jer ljuskice mi se koliko god ga dobro izblendam malo osjete u strukturi.
  2. Pomiješati u posudi slanutak, tunjevinu i sve ostale sastoje i dobro izblendati. Ako nemate blender možete ovo napraviti i štapnim mikserom. 
  3. Namaz od slanutka i tune pospremiti u posudu sa poklopcem na hladno do posluživanja. Poslužiti uz krekere ili prepečenac. Dobar tek!

Recept u slikama:

Namaz od slanutka i tune Namaz od slanutka i tune Namaz od slanutka i tune Namaz od slanutka i tune

The post Namaz od slanutka i tune koji ćete obožavati appeared first on Reci Peci.

Rižoto od bundeve je prava jesen na stolu

$
0
0

Jesen je idealno vrijeme za jedan prefini rižoto od bundeve. Ili rižoto od buče. Ili rižoto od tikve. Kako god da ga nazovem izašlo bi na isto – prefini ručak koji je gotov za čas i prava je blagodat u sezoni bundeva koja je upravo počela. Iako je rižoto jelo za koje ne treba puno mudrosti u kuhanju, postoje određene finese i one sitne male stvari koje ga čine tako ukusnim. Npr. dodavanjem maslaca na samom kraju obogatit ćete svoj rižoto od bundeve posebnim okusom i nježnom teksturom. Također je jako bitno koristiti pravu vrstu riže, a to je riža okruglastog zrna Arborio ili Carnaroli ili Vialone Nano.

Uz samo malo dobre volje i uz nekoliko pravih sastojaka za svega 30-tak minuta iz vaše će kuhinje zamirisati zamamno, a već od samog pogleda na rižoto od bundeve poželjet ćete ga kušati. Bundeva je savršena za puno toga u kulinarstvu. Iznimno je zdrava namirnica krcata antioksidansima, vlaknima i vitaminima, a zahvaljujući svojoj finoj teksturi, mirisu i slatkoći može se koristiti podjednako i u slanim i u slatkim jelima. Pa zašto ne iskoristiti sve to što nam jedna bundeva nudi?! 😉 Sasvim je nebitno koju ćete vrstu bundeve iskoristiti. U rižoto može ići i obična turikinja, ili pak hokaido bundeva, a i butternut je odlična. Priuštite si ovo narančasto zlato u ovo doba godine što češće i uživajte finim okusima koje bundeva dodatno oplemenjuje.

Rižoto od bundeveRižoto od bundeve

 

Rižoto od bundeve

POTREBNO:

  • 400 g riže arborio
  • 400 g očišćenog mesa bundeve
  • 1 luk
  • 1,5 l povrtnog temeljca
  • 150 ml bijelog vina
  • 100 g sira parmezana
  • 100 g maslaca

PRIPREMA:

  1. Pržiti na polovici maslaca sitno sjeckani luk par minuta. Dodati bundevu izrdzanu na kockice, promiješati, smanjiti vatru i polako pirjati uz povremeno miješanje 10 min. 
  2. Dodati rižu, promiješati i pustiti da se upiju svi sokovi koje je bustila bundeva u kombinaciji sa lukom. Nakon 3-4 minute zaliti vinom. Promiješati i pustiti da alkohol ispari.
  3. Sada je vrijeme za dodavanje temeljca. Tekućinu dodavati malo pomalo. Kada riža sve ‘popije’ dodati ponovo i tako dok se sve ne potroši. 
  4. Nakon 20 minuta rižoto maknuti sa vatre. Umiješati sitno sjeckani ostatak maslaca i dobro promiješati. Ostaviti rižoto daodstoji poklopljen dok se svi sastojci ne prožmu.
  5. Poslužiti rižoto od bundeve posipan naribanim parmezaom.

Dobar tek!

Recept u slikama:

Rižoto od bundeve Rižoto od bundeve Rižoto od bundeve Rižoto od bundeve Rižoto od bundeve

The post Rižoto od bundeve je prava jesen na stolu appeared first on Reci Peci.

Fritule sa bundevom kao neodoljiva jesenska poslastica

$
0
0

U ritmu jeseni koja nas ove godine časti neobično lijepim i sunčanim danima, te obiljem plodova, posebice bundeva, nastadoše i ove fritule sa bundevom. Prefine, mirisne loptice toliko sočne i fine da ćete poželjeti da sezona bundeva potraje bar još malo duže. Iako nisam osobito veliki ljubitelj prženog dizanog tijesta ove su me fritule potpuno osvojile. Prženo dizano tijesto (fritule, krafne, languši) gotovo uvijek daje jako fine slastice, ali su one gotovo uvijek prepune ulja u kojemu se prže. A budući su uvijek tako fine ne možeš se zaustaviti na samo par komada nego smažeš oveću količinu. Pa nakon nekog vremena imaš osjećaj da si vuk iz bajke Vuk i sedam kozlića u kojoj su domišljati kozići sa svojom mamom kozom napunili vuku trbuh kamenjem 😉 E, pa sa ovim fritulama nema straha od tog groznog osjećaja. Jer, iako se prže u ulju nisu uopće masne!

Fritule sa bundevom jednostavna su slastica koja se napravi za čas. U njih ne ide kvasac pa nije potrebno čekati da se tijesto uzdigne, a budući u smjesu ide i rakija (a može i rum ako tako više volite) prilikom pečenja neće upiti previše masnoće. Bundeva daje ne samo lijepu boju nego i predivan okus koji se teško može opisati. 

Izvorni recept za ove prefine fritule sa bundevom sam pronašla OVDJE, malo sam ga modificirala po svome i ispalo je odlično! Možete u smjesu za fritule dodati i ribanu koricu naranče ili limuna za ljepšu aromu. Cimet je također opcionalan. Tko voli, neka cimetoizvoli 😉

Fritule sa bundevom

Fritule sa bundevom

POTREBNO:

  • 450 g bundeve
  • 450 g brašna
  • 3 jaja
  • 1 prašak za pecivo
  • 2 žlice šećera
  • sok jedne naranče
  • 0.5 dl rakije (kruškovača)
  • I još: šećer za uvaljavanje, suncokretovo ulje za prženje

PRIPREMA:

  1. Bundevu očitstiti i narezati na kockice. Premjestiti u manju posudicu, zaliti sokom naranče, posipati šećerom pa uz povremeno miješanje pirjati na slaboj vatrici sve dok bundeva ne omekša. Dodavanje vode nije potrebno jer će bundeva polaganim pirjanjem pustiti malo svog soka. Kada bundeva potpuno omekša treba je propasirati u pire i malo prohladiti.
  2. U drugoj posudi izraditi pjenjačom jaja, dodati rakiju, propasiranu bundevu i brašno. Sve skupa dobro izraditi da bude glatka masa. Ako je pregusto (a to može ovisiti o vrsti bundeve) dodajte žlicu-dvije kiselog vrhnja ili jogurta. 
  3. U manjoj posudi zagrijati veću količinu ulja. Uzimati žlicom tijesto i spuštati u vrelo ulje uz pomoć druge žlice. Neka vam se u isto vrijeme prži najviše 7-8 fritula. Tako će imati dovoljno mjesta da se prilikom prženja same okrenu na drugu nepečnu stranu 😉 Doslovno skaču kao male loptice skočice 😀
  4. Kada lijepo porumene izvaditi ih šupljom žlicom kratko na papirni ubrus, a odmah potom ih uvaljati u kristal šećer.

Dobar tek!

Recept u slikama:

Fritule sa bundevom Fritule sa bundevom Fritule sa bundevom Fritule sa bundevom Fritule sa bundevom

The post Fritule sa bundevom kao neodoljiva jesenska poslastica appeared first on Reci Peci.

Viewing all 504 articles
Browse latest View live


<script src="https://jsc.adskeeper.com/r/s/rssing.com.1596347.js" async> </script>